Telewizyjne formaty programów rozrywkowych

Telewizja to przede wszystkim rozrywka, ale status telewizyjnych stacji jest coraz mniejszy co wynika przede wszystkim z faktu, że pojawia się coraz więcej rozrywki za pośrednictwem Internetu, gdzie młodzi ludzie znacznie chętniej spędzają wolny czas. Jak wskazują badania telewizja musi zmieniać swój format działania, gdyż młodzi ludzie coraz częściej wskazują, że nie interesuje ich użytkowanie telewizora. Z tego powodu poszczególne programy w telewizjach starają się budować interakcje z widzami za pośrednictwem internetowych portali, które pozwalają na prezentowanie ocen, czy zadawanie pytań gościom takich programów, uczestnikom.

Do programów, które pozwalają na znaczny udział publiczności przede telewizorem w kształtowaniu programu zaliczyć można talent show, jak super dzieciak. W takich programach widzowie mogą wybierać swoich faworytów. Jednocześnie z uczestnikami programów można również wygodnie kontaktować się właśnie za pośrednictwem nowoczesnych środków przekazywania informacji. W ten sposób widzowie mogą nawiązywać większa więź zarówno z uczestnikami programu jak też z prowadzącymi.

Takie programy jak super dzieciak pozwalają na zapewnienie również możliwości zaprezentowania się artystom. Dla młodych artystów jest to szczególnie ważne, gdyż pozwala się przebić na coraz bardziej konkurencyjnej scenie rozrywkowej. Dla wielu młodych osób jest to jedyna szansa na to, by móc zaistnieć w świecie artystycznym. Z drugiej strony trzeba brać pod uwagę, że tego rodzaju programy mają specyficzną formułę, co znów sprawia, że uzyskanie możliwości wygranej w nich jest możliwe jedynie dla artystów rozrywkowych, którzy mogą wzbudzić zainteresowanie widowni, co nie jest łatwe w przypadku artystów niszowych.